Čo je vlastne základná doska? Na čo slúži a ako funguje?

Posted in Teória on júl 12, 2020

Čo je vlastne základná doska? Na čo slúži a ako funguje?

Zákazníci, ktorím telefón ešte nikdy nespadol, majú veľké štastie. Ak sa telefón náhodou nejako vypadne z ruky, sú takí ktorí dostanú len pár škrabancov, ale nie všetci majú také šťastie. Pád telefónu môže spôsobiť aj také problémy, ako keby sme telefón namočili do vody. Ak Váš telefón po páde je aj naklonený, odporúčame si kontrolovať aj základnú dosku zariadenia.

Čo znamená základná doska?

Základná doska je viacvrstvový obvod, ktorý spravuje veľa elektrických zariadení vo vnútri ale aj mimo dosky. Skoro každé elektronické zariadenie v domácnosti má základnú dosku, ako napr. počítač, televízor, ale aj práčka. Na základnej doske sú chipy v rôznych veľkostiach, mini a mikro súčiastky, a v prípade telefónov aj antény a zosilňovače signálu.

Základné dosky v telefónoch sú trošku iné ako ostatné. Ich fungovanie je také isté, v každej je CPU mikroprocesor, GPU grafická jednotka, RAM pamäť. Okrem tých ešte majú aj zdroj, ktorý distribuje potrebné napätie do telefónu. Hlavný rozdiel je v rozmeroch a v možnej expanzii. Z dôvodu menšieho priestoru základné dosky v telefónoch sú malé a viacvrstvové, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Výrobcovia ostatných základných dosiek, nemusia šetriť s miestom, preto pri ich oprave nie je potrebný mikroskop. V prípade telefónoch musíme mať špeciálny, simul-focal trinoculárny mikroskop, ktorý nám môže uľahčiť prácu.

Základné dosky počítača sú rozšíriteľné s rôznymi zvukovými alebo grafickými kartami, ale aj s väčším pevným diskom. V prípade telefónov je to inak, keďže do nich sa nedá vložiť iný alebo lepší grafický modul. Pri iPhonov rozšírenie pamäti je komplikovanejšie, než v prípade počítača.

Staršie zariadenie väčšinou mali dvojstranné základné dosky. Iphone X, ktorý vyšiel v roku 2017 už má vylepšenú. Keďže Apple chcel zväčšiť kapacitu batérie, vyvinuli tzv. „sandwitch” základnú dosku. Sú také isté ako staré základné dosky, ale sú zvárané. Takto získané miesto vyplnili s Li-Ion batériou. Potom aj konkurečné firmy začali používať tento typ.

Súčiastky sú také isté a tak isto aj fungujú. Horná časť základnej dosky je zodpovedný za ovládanie a pridelenie napätia, dolná najmä za silu signálu a prenosu dát. Žiaľ oprava základnej dosky je trošku drahšia, keďže aj demontáž a zváranie zaberie veľa času.

Základná doska je opraviteľná?

Oprava hore uvedenej základnej dosky je dosť zriedkavá služba. Je to tak preto, lebo práca zaberie veľa času, a vyžaduje si výborné odborné znalosti. Tento odbor nevieme sa naučiť v škole alebo od rodičov. Na opravy sa musíme prísť sami. Taká oprava sa môže trvať až 5-7 hodín, preto sú ceny vyššie, než pri malých opravách, ako napr. pri výmene batérii. Máme veľa prípadov, keď tie úkony sú zbytočné, ako v prípade premočenia alebo prasknutého zariadenia. Čiže odpoveď znie: áno, základné dosky sú väčšinou opraviteľné.

Kedy je problém so základnou doskou?

Najjednoduchšia charakteristika opravy základnej dosky: predstavte si, že obrazovka vášho zariadenia je rozbitá a nereaguje na dotyk, dokonca ani v nezohľadnených oblastiach. Priemerný človek alebo neprofesionálny servis si bude myslieť, že výmenou obrazovky sa problém vyrieši, ale keď už to vyskúšali a stále nefunguje vtedy prídeme my keďže je problém so základnou doskou. Oprava zvyčajne nie je najjednoduchšia.

Výmena základnej dosky?

Keď sme už skúšali všetko a nemáme potrebné dáta v zariadení, odporúčame si vymeniť základnú dosku. Ďalšia situácia, keď výmena môže pomôcť je, ak zadná strana zariadenia sa nakloní. Vtedy môžu sa vyskytnúť veľké problémy aj na základnej doske napriek tomu, že telefón ešte stále funguje. V tomto prípade už neodporúčame opravu, lebo dlhodobo to nebude pomôcť, výmena je najlepšia voľba.

Domáce praktiky ak mám čiernu obrazovku a zariadenie nereaguje ani na nabíjačku?

Jediná šanca je, ak zariadenie obnovíme do DFU alebo Recovery režimu, ale môžeme si aj aktualizovať softvér pomocou iTunes. Ak v týchto režimoch nevieme nič robiť, neostalo nič iné, len poslať nám zariadenie do servisu. Ak ste skúšali aktualizovať softvér pomocou iTunes, a vyšla Vám nejaká chyba, môže nám uľahčiť prácu, ak spolu s formulárom nám pošlete aj kód chyby.

Telefón spadol do vody, môžem si použiť ryžu na obnovenie?

Nie, v žiadnom prípade. To je len mýtus, čo nefunguje. Ak telefón aj obrazovka fungujú, mali by ste ho čo najskôr vypnúť a odpojiť z elektriky. SIM kartu môžete nechať. Dôležité je, že telefón musíte nechať vypnutý na min. 2 dni. Tento čas sa však môže líšiť v závislosti od toho, ako dlho bol telefón pod vodou. Slaná voda môže spôsobiť ešte väčšie škody. Aj keď zariadenie funguje po vyschnutí, najlepšie je poslať nám, pretože my ho môžeme správne vyčistiť a dezinfikovať.