V minulosti sme chránili naše iPhony jednoduchým číselným kódom. Ten však v roku 2013 s príchodom modelu iPhone 5S doplnila čítačka odtlačku prstov skrytá v tzv. Home button. Ani to však nebolo dostatočným ochranným prvkom pre Apple, ktorý v roku 2017 prišiel na trh s iPhonom X a jeho revolučnou technológiou odomykania smartfónu pomocou funkcie tzv. FaceID, teda odblokovaním skenom tváre.
Čo je FaceID a ako funguje?
FaceID je systém skenovania tváre vyvinutý spoločnosťou Apple ako náhrada biometrickej identity pre starší TouchID. FaceID automaticky skenuje a potvrdzuje totožnosť používateľa bez toho, aby musel stlačiť akékoľvek tlačidlo. Apple pritom tvrdí, že je šanca jedna k miliónu, že technológia FaceID chybne rozpozná tvár užívateľa a pustí ho do systému. Technológia zároveň využíva štyri snímače, ktoré detekujú tvár. To je v porovnaní s čítačkou odtlačkov prstov výrazný pokrok, nakoľko šanca na odomknutie telefónu iným prstom bola “iba” jeden ku päťdesiat tisíc. Táto technológia je dobre známa: Microsoft ju použil pri Xboxe 360, kde postava v hre kopíruje hráčove pohyby.
Pozrime sa však na systém fungovania FaceID. True Depth kamera je hlavnou súčasťou technológie. Stručne povedané, táto kamera vidí v 3D. Rovnako, ako pri použití TouchID, aj senzory Home button používajú hĺbkovú mapu na získanie podrobného prehľadu tvárových čŕt. Aby FaceID fungovalo správne, musia správne fungovať štyri snímače, a teda:
- DOT projektor
- Infračervená kamera
- Flood Illuminator
- Proximity snezor (senzor priblíženia)
Fotka: Apple/Screenshot
Celé to funguje jednoducho. Senzor priblíženia začne skenovať, Flood Illuminator určí, koľko svetla bude potrebovať, Dot Projector premietne 30 000 infračervených bodov na tvár, zobrazí črty tváre a urobí náčrt, infračervená kamera to skontroluje a nakoniec sa stane vzorom, ktorým naskenujete tvár. Je tiež dôležité poznamenať, že uložená tvár nikdy neopustí zariadenie. Neukladá sa do cloudu, nikam sa nenahráva, iba sa uloží vnútri kódovaného čipu do zariadenia.
Ako si nastaviť FaceID?
V prípade úplne nového telefónu ti túto možnosť iPhone ponúkne ešte pred aktiváciou. Ak je tvoj telefón už aktivovaný, nastavenie nájdeš v časti “FaceID a heslo” v nastaveniach. Tvár pre odomykanie je kedykoľvek možné vymazať či zmeniť.
FaceID nefunguje či vyhodí chybu – čo môže byť problém?
Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Prvým krokom je aktulizácia zariadenia. Ak to nepomôže, skús zistiť, kedy sa vyskytla chyba.
- sama od seba (pravdepodobne budeš musieť vypnúť, možno reštartovať alebo tvrdo resetovať tvoj telefón, môže pomôcť aktualizácia softvéru)
- po výmene obrazovky (ak zariadenie neopraví kvalifikovaný servisný technik, môže sa ľahko poškodiť flex kábel alebo sa môže poškodiť senzor)
- po páde do vody (vlhkosť sa dostane do mriežky reproduktora, čo môže spôsobiť oxidáciu senzorov)
- po páde z výšky (niekedy je pád pre telefón väčšie nebezpečenstvo ako voda)
- po použití s mokrými a/alebo spotenými ušami (veľa ľudí si to ani nevšimne, v lete prichádzajú zákazníci hlavne s takýmito chybami)
Dá sa FaceID opraviť?
Vo väčšine prípadov áno. FaceID je však veľmi citlivé na akékoľvek vonkajšie faktory. Najčastejšou chybou je, ak DOT Projector ukončí svoju životnosť. Je možné si všimnúť, že keď si chceme nastaviť tvár, telefón vypíše, že je možné zachytiť iba pohyb hlavy hore a dole - no nezačne skenovať. Našťastie sa dá táto chyba ľahko opraviť. Okrem toho býva často problém s premočeným snímačom. Zákazník si to mnohokrát ani nevšimne a kvapalina prúdi z mokrého ucha k senzorom, čo ich môže ľahko poškodiť. Bežným prípadom je tiež to, že zariadenie dorazí po inom servise, pretože skenovanie tváre nefunguje po výmene obrazovky. Okrem toho, že je možné ľahko odtrhnúť flex káble, dá sa ľahko vypáliť aj DOT Projektor.
Často kladené otázky (FAQ)
- Dá sa FaceID nahradiť?
Nie. Rovnako ako pri TouchID, ani FaceID nepozná náhradu.
- Ako vie FaceID, že som to naozaj ja?
Apple vysvetlil, že pokročilé skenovacie senzory spolu s bionickým procesorom takmer znemožňujú, aby niekto sfalšoval skenovanie tváre. Odomykanie nefunguje s fotkami, nefunguje ani počas spánku alebo sa nedá použiť s otočením telefónom.
- Čo ak začnem nosiť okuliare alebo iný zostrih? Postupom času sa aj FaceID prispôsobuje zmene tváre a naučí sa, že stále ide o tvoju tvár. FaceID ti preto nebráni v zmene účesu či prípadne používaní dioptrických okuliarov. Rovnako tak obezita alebo chudnutie, starnutie, tvoj iPhone bude vždy vedieť, že si to ty.
TIP: V nastaveniach FaceID môžeš nastaviť alternatívnu tvár (napr. keď nosíš slnečné okuliare).
- Môže si na mojom telefóne zaregistrovať svoju tvár viac osôb?
Nie, je možné uložit iba jednu tvár.
- Môžem použiť na platbu FaceID?
FaceID funguje s Apple Pay, v obchodoch a aj pri online objednávkach rovnako, ako TouchID. FaceID funguje aj s aplikáciami, ktoré momentálne podporujú TouchID. FaceID jednoducho plnohodnotne nahrádza Touch ID.
- Ako vypnem FaceID?
Musíš súčasne stlačiť a na približne 3 sekundy podržať tlačidlá zvýšenia hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Po tomto kroku je FaceID deaktivované, telefón si vyžiada heslo, ktoré je priradené k FaceID. Po zadaní hesla sa FaceID znovu aktivuje.
TIP: Ak chceš zakázať rýchlejšie odblokovanie s FaceID, môžeš použiť po sebe tlačidlá zvýšenia hlasitosti, zníženia hlasitosti a zapínacie tlačidlo (ako keby si chcel vypnúť telefón)
- Ako vymažem upozornenia z hlavnej obrazovky, ktoré môže každý vidieť, ak vezme môj telefón do rúk pred jeho odomknutím?
Nastavenia / Upozornenia / Pri zobrazovaní ukážky môžeš výberom možnosti po odomknutí prispôsobiť aplikácie.
Tieto zariadenia momentálne podporujú FaceID! (Február 2021)
Telefóny:
- iPhone X
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone 12 Mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
Tablety:
- iPad Pro 12,9-palcový (4. generácia)
- iPad Pro 12,9-palcový (3. generácia)
- iPad Pro 11-palcový (2. generácia)
- iPad Pro 11-palcový