Zálohovanie dát z iPhonu

Posted in Teória on mar 08, 2020

Zálohovanie dát z iPhonu

V dnešnej dobe telefón používame nielen na telefonovanie,ale aj na iné činnosti. Veľa z nás dennodenne fotí, robí videá, ktoré chce zachovať aj do budúcna. Popri tom možno máme napísané v poznámkach rôzne heslá, dôležité dátumy, alebo aj nákupný zoznam. Práve preto je veľmi dôležité, aby sme mali uložené dáta aj do virtuálneho úložiska, nielen do telefónu. Stade ich vieme stiahnuť aj vtedy, ak náš telefón nebude fungovať. Samozrejme, ak sa niečo stane s telefónom, nie sme stratení. Pozrime sa na to bližšie.

Uchovanie dát v úložisku: zálohovanie dát prostredníctvom iCloudu

V prvom rade pozrime sa na to, ako môžeme dostať k našim dátam ak sa náš telefón pokazil. Práve na to bolo vyvíjané úložisko, ktoré sa v prípade Iphonu nazýva iCloud. K telefónu máme priradený iCloud účet, kde si môžeme použiť 5GB. Samozrejme to nebude stačiť na dlhšiu dobu, ale za pár eur si môžeme dokúpiť aj 2TB. iCloud spraví automatické bezpečnostné uchovanie dát. Môžeme si nastaviť čo musí telefón ukladať, tým pádom naše dáta budú v bezpečí. K iCloud si môžeme dostať z rôzych zariadení, ak poznáme naše prihlasovacie údaje. Čo sa stane ak nepoužívame toto úložisko, a naše zariadenie sa pokazí?

Čo potrebujeme k uchovanie dát?

K tomu aby sme vedeli dostať dáta z Vášho zariadenia, musia fungovať 3 chipov ( CPU, NAND Flash pamäť – pevný disk-, 1 EEPROM).

Obnova dát v prípade poškodenia vodou

Chipy sú zvyčajne obtiahnuté so špeciálnym krytom, ktorí chránia pred vodou. Napriek tomu, ak telefón je poškodený vodou,  servisy často považujú telefón za neopraviteľný. V prípade ak telefón je premočený, odporúčame čím skôr nám poslať, aby nebolo vystavené príliš veľkému oxidáciu. Zariadenie neskúšajte nabiť, ak je ešte mokrý.

Podľa špecifikácie produktov modely pred iPhone 7 oficiálne nie sú vodeodolné. iPhone 7 a iPhone 7 Plus, iPhone 8 a iPhone 8 Plus, ale aj iPhone X a XR, XS, XS MAX, iPhone 11,11 Pro, 11 Pro MAX môžeme požívať na kráty čas aj pod vodou, ale to neznamená, že zariadenie sa nikdy nebude premočiť.

Zálohovanie dát prasknutého iPhonu

Ak sa telefón spadne z vyššieho miesta, môže sa na ňom vzniknúť väčšia škoda, než v prípade vody. Vtedy sa môže ľahko stať, že sa poškodia aj chipy, tým pádom zálohovanie možno nebude úspešné.

Metódy zálohovania dát

Zálohovanie dát vykonávame s tromi rôznymi metódami:

  1. Oprava zariadenia
  2. Čiastočná oprava telefónu, aby sme mali prístup k dátam ( vtedy sa nemusí fungovať napr. kamera)
  3. SWAP obnova dát

SWAP je služba, ktorú málo firiem ponúka svojim zákazníkom, ale my sme jedna z nich. Je to tak preto, lebo táto práca vyžaduje viac odborných znalostí a šikovností. SWAP využijeme, keď sme už skúšali všetko, ale nevieme opraviť zariadenie. Podstata SWAPU spočíva vtom, že 3 rôžnych chipov zachránime z poškodeného zariadena, a na iné, funkčné zariadenie ich zvárame. Ak po tomto výkone chipy sa aj najmenej poškodia, zálohovanie dát nebude možné, a dáta sa stratia. Ak úšpešne zvárame chipy na funkčnú základnú dosku, zálohovanie dát prebehlo úspešne.

Často kladené otázky (FAQ)

  1. Ako dostanem dáta, ak Vám pošlem len nefungujúce zariadenie?

V tomto prípade, ak si vyberiete zariadenie, ktoré chcete poslať na opravu, do predmetu je potrebné napísať, že sa jedná o zálohovanie dát. Najlepšie je, ak nám pošlete aj USB klúč alebo pevný disk, ktorý má aspoň toľko pamäti, ako telefón. Stačí si uviesť, čo potrebujete mať z dát. Ak telefón takmer funguje ( LCD displej, konektory, tlačidlá), tak aj Vy môžete zálohovať dáta. Pred opravou samozrejme aj my to skontrolujeme.

  1. Aj vtedy sa platí za zálohanie, ak sa dá opraviť telefón?

V tomto prípade vyfakturujeme len opravu.

  1. Ak nepotrebujem naspäť svoje nefunkčné zariadenie, budem mať zľavu?

Áno, minimálnu zľavu Vám vieme poskytnúť ( závisí od stavu zariadenia)

  1. Vzťahuje sa záruka na zálohovanie?

Nie, nevzťahuje sa záruka na zálohovanie. Ak sa zálohovanie dát prebehne úspešne, zmažeme Vaše dáta zo systému.

  1. V inom servise nevedeli opraviť moje zariadenie, mám Vám zaslať?

Áno, určite.

  1. Koľko trvá SWAP zálohovanie?

Takéto zálohovanie môže trvať až mesiac. Vždy sa snažíme čím skôr to urobiť, ale prioritou je úspešné zálohovanie, čo môže trvať viac času.