Oprava iPhone Touch ID, Home tlačidlo nefunguje

Posted in Teória on feb 19, 2020

Oprava iPhone Touch ID, Home tlačidlo nefunguje

Väčšina telefónov už má tzv. Touch ID, čo slúži na identifikáciu odtlačku prstov. Po prvý krát ste sa stým mohli stretnúť pri iPhone 5S. S touto funkciou je veľmi jednoduché a bezpečné odblokovať telefón. Okrem odblokovania telefónu ju môžeme používať aj pri rôznych aplikáciach (napr. PayPal, ebay, Appstore…) na náhradu hesla či platby. Tým pádom, ak niekto vie odblokovať Váš telefón, ani vtedy nemá prístup k aplikáciam.

Povrch tlačidla je urobený zo zafírovaného krištáľu, ktorý je najčistejší a najtvrdší materiál, čo existuje. Oceľový kruh obklopujúci tlačidlo, detekuje Váš prst a indikuje Touch ID Váš odtlačok prsta. Touch ID sníma odtlačok s vysokým rozlíšením, o ktorom vytvára aj matematické znázornenie a len to sa potom uchováva. Touch ID dokáže čítať viac odtlačkov v orientácii 360 stupňov.

Nefunkčné Touch ID

Nefunkčnosť Touch ID môže mať viac dôvodov, ale najčastejší je odtrhnutý flex kábel. Dôvodom môže byť aj to, že zariadenie je premočené, ale na to je veľmi malá šanca.

Pri výmene displeja musíme dávať veľký pozor, keďže Home tlačidlo je prepojené na základnú dosku. Pri novších modeloch (od iPhone 7 do 8 Plus) na Home tlačidle je tzv. „Turtle IC“. Tento IC je zodpovedný za funkčnosť Home tlačidla. Ak pri výmene nastane aj menšia chyba, tlačidlo už nebude viac fungovať. Originálne home tlačidlo sa nedá vymeniť, len opraviť.

Oprava Touch ID

Úspešnosť opravy závisí od príčiny poruchy. Ak sa kábel niekde pokazil, tlačidlo je možné opraviť. Ak je odtrhnutý zo senzora, žiaľ nie.

Existuje iná alternatíva?

Naštastie už existujú také zariadenia, ktoré vedia nahradiť Return/Click funkciu pri starších aj novších modeloch. Tieto alternatívy nemajú takú dlhú životnosť.